• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
  • header6
header11 header22 header33 header44 header55 header66
estetik cerrahi

ERKEK GENİTAL ESTETİK AMELİYATLARICOVİD - 19 PANDEMİSİ İLE İLGİLİ DUYURU:

estetik cerrahi Bildiğiniz gibi 2020 yılı başından beri tüm dünyada çok sayıda ölüme yolaçan bir pandemi söz konusu. Bu salgınla mücadele adına, sağlık bakanlığının da tavsiyesi üzerine kliniğimizi uzunca bir süre kapattık ve tüm ameliyatlarımıza ara verdik. Bir buçuk ay aranın ardından kliniğimizi günün şartlarına uygun olarak yeniden açmaya ve tedbirli olarak (bazı) ameliyatlara başlamaya karar verdik. Çalışma şeklimizdeki bazı değişiklikler şunlardır:

estetik cerrahi Muayene günlerimiz: pazartesi-çarşamba-cuma (saat 12:00 den itibaren, mutlaka randevu alarak geliniz)

estetik cerrahi Kliniğimize muayene için gelirken mutlaka önce telefon ile arayarak belli bir saate randevu alınız ve randevu saatini geçirmeyiniz. Hastalarımızı tek tek kabul etmemiz için bu önemlidir.

estetik cerrahi Ameliyattan önce (muayeneye geldiğinizde) ateşiniz ölçülecek, imkan bulursak kliniğimizde covid-19 testini yapacağız. Test hakkındaki araştırmalarımız sürmektedir. Testi temin ettiğimizde ameliyat için başvuran her hastamıza kliniğimizde covid-19 testini yapacağız (bu testin sonucunun 3 günde çıktığını hatırlatırım). Bu uygulamanın da doktor ve diş hekimi muayenehaneleri için ileride zorunlu hale getirileceğini düşünüyoruz.

estetik cerrahi Ameliyatlarımızı salı-parşembe-cumartesi günleri yapacağız.

estetik cerrahi Covid-19 un tedavisi yada aşısı bulunana kadar hiç bir şekilde 60 yaş üzeri hastaları ameliyat için kabul edemiyoruz.

estetik cerrahi Sokağa çıkma yasağı uygulanan günler doğal olarak çalışamayacağız.

estetik cerrahi Genel anestezi ile yapılan ameliyatları (popo implantı ile popo büyütme, büyük liposuction, meme küçültme, karın germe, yüz germe vs) ve ağız içi ameliyatları (bişektomi, drooling, tükrük bezi ameliyatları) Covid-19 enfeksiyonunun tedavisi yada aşısı bulunana kadar yapmama kararı aldık.

estetik cerrahi Erkek genital estetiği (penis büyütme, penis kalınlaştırma, testis sarkıklığının düzeltilmesi vs) ameliyatlarını ve bacak estetiği gibi bel altı ameliyatları, hastayı uyutmadan, entübe etmeden, belden uyuşturarak yapabiliyoruz. Salgın sebebi ile hastalara genel anestezi vermek (entübasyon ile genel anestezi), riskli hale gelmiştir. BU SEBEPLE BUNDAN BÖYLE, ERKEK GENİTAL ESTETİK AMELİYATLARI VE BACAK İMPLANTI İLE BACAK ESTETİĞİ AMELİYATLARI GİBİ BELALTI AMELİYATLARI, BELDEN UYUŞTURARAK (EPİDURAL ANESTEZİ), NARKOZ VERMEDEN VE UYUTMADAN YAPACAĞIZ. Eskiden epidural anesteziyi tercih etmememizin sebebi, bacakların da uyuşması ve hastanın ayağa kalkıp yürümesinin saatler alması idi. Şu an daha güvenli olduğundan bu ameliyatları epidural anestezi ile yapmaya karar verdik. Ameliyattan sonra hastanın bacaklarındaki uyuşma tam olarak geçmezse, hastayı o akşam hastanede yatırabiliyoruz. Yürüyebilecek kadar epidural anestezinin etkisinin geçtiği hastalarımız, yine ameliyat akşamı taburcu olabilirler.

estetik cerrahi Ameliyatlardan önce hastanın akciğer durumunu tespit etmek için akciğer bilgisayarlı tomografisi istiyoruz. Bu filmin çekilip raporlanması 1-2 gün alıyor. Bu yüzden muayeneye geldikten sonra ameliyat olmanız 2-3 gün alabilir. Geliş, gidişinizi ayarlarken bunu gözönüne alınız. Ameliyat öncesi tetkiklerde akciğer tomografisi çektirilmesi şu an bir yasal zorunluluk değil ama ileride bunun zorunlu hale geleceğini düşünüyoruz.

estetik cerrahi Ameliyatlarımızı yaptığımız hastane, bir pandemi hastanesi olmadığından Covid-19 pozitif hastalarla karşılaşma ihtimaliniz çok düşüktür.

estetik cerrahi Ameliyatlara başladığımızda tüm bu önlemlere uyacağız. Gündemi ve güncel bilimsel çalışmaları takip ediyoruz. Gelişmelere göre tedbirlerimizde gerekli değişiklikleri zaman geçirmeden yapacağız..

estetik cerrahi Her zaman söylediğim gibi birinci önceliğimiz "ameliyatlarımızın güvenli şartlarda yapılması"dır. Kendi güvenlikleri için hastalarımızın da bu şartlara uymalarını rica ediyoruz (maske kullanın, muayene için randevusuz gelmeyin, randevu saatinizi geçirmeyin, ameliyat için bir kaç gün vakit ayırın).


Plastik cerrahinin genellikle ilgilendiği genital ameliyatlar ya estetik amaçlı yada onarım amaçlıdır.
Bu ameliyatlar arasında en çok yapılan penis büyütme ve kalınlaştırma, sünnet hatalarının düzeltilmesi, eğrilik düzeltilmesi, testis sarkıklığının düzeltilmesi (testis lifting) ve gömülü penis tedavisidir.
Erkekten kadına yada kadından erkeğe cinsiyet değişimleri bu sitenin ve Dr. Oytun İdil'in ilgi alanı dışındadır.

Penis büyütme (uzatma-kalınlaştırma)

Penis eğriliklerinin düzeltilmesi ve peyronie hastalığı

Penoscrotal web

Sünnet ve sünnet hataları

Testis protezi

Gömülü penisin düzeltilmesi

Total penis shaft rotasyonu

Testis sarkmalarının düzeltilmesiTavsiye etmediğim ve asla yapmadığım uygulamalar

Penis başına dolgu uygulaması

Penis başına dolgu uygulaması ile penis başının büyütülmesi 2003 yılında Kore de yapılmış bir çalışma sonunda duyuldu. Ülkemizde bu uygulama erken boşaltmayı tedavi ettiği iddiası ile yapılıyor. Erken boşalmanın tedavisi psikiyatrinin alanına girer. Erken boşalmanın cerrahi tedavisi yoktur; ilaçla, dolguyla tedavisi yoktur. Ayrıca penis başı sadece erektil dokudan oluştuğundan, buraya herhangi bir madde yada ilaç enjekte etmek son derece tehlikelidir. Penis başında kayba kadar gidecek ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Ben bu uygulamayı kesinlikle önermiyorum, yapmıyorum.. Erken boşalma tedavisi için yaptırılıyorsa zaten bir işe de yaramaz. Erken boşalma sorununuz varsa mutlaka bir psikiyatrist ile görüşün, çünkü bu sorun psikiyatrinin ilgi alanına giriyor. Tedaviniz oradadır.


Perovic tekniği ile penis büyütme

Penis başının, gövde kısmından kısmen ayrılıp araya kaburgadan alınan kıkırdak parçanın konduğu oldukça brutal ve riskli bir ameliyattır. Bu tekniğin bir de penis gövdesinin kesilip uzatıldığı varyasyonları var. Açıkcası ben bu tekniği kitaplarda görüp okuyunca tüylerim diken diken oldu; çünkü penisi uzatmak için penis dokusunu ikiye ayırmaktan bahsediyor. Bizim uyguladığımız yöntem kesinlikle penisin bütünlüğüne zarar vermezken, Perovic yönteminde penis ikiye bölünüyor.. Perovic tekniğinin tek iyi yanı, penis dokusunu gerçek anlamda araya kıkırdak katarak uzattığı için micropenis vakalarında bile işe yaramasıdır. Klasik asıcı bağın kesilmesi ile penis büyütmede ise asıcı bağ kesilerek, penisin içeride kalan kısmı, penisin bütünlüğü bozulmadan blok olarak dışarı kaydırıldığı için mikropenis vakalarında işe yaramaz. Klasik asıcı bağın kesildiği ameliyat son derece güvenlidir ama penisin kendi boyuna bağlı olarak sonuç alındığı için mikropenis vakalarında işe yaramaz. Perovic ise araya kıkırdak parça konduğu için mikropenis vakalarında bile uzama sağlar; ama ne bedelle! Penis başını bile kaybetme riskini göze alırsanız!
Bence tıpdaki en riskli ameliyatlardan biri. Kesinlikle tavsiye etmiyorum ve yapmıyorum. Burada biraz bilgi verdim, çünkü hastalar bu yöntemi internetten okuyup soruyor bana. Bence Perovic yöntemini aklınızdan bile geçirmeyin.. Dr. Perovic in kendi makalelerinde bile penis başının tam yada kısmen kaybedildiği şanssız vakalar anlatılmış. Bu risk göze alınabilecek bir risk değildir..


Op. Dr. Oytun İdil    / Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı          Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
GSM: 0 533 569 0649 - 0 505 296 5569         Muayenehane tel: 0 212 296 3656 - 0 505 137 1393