• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
  • header6
header11 header22 header33 header44 header55 header66
estetik cerrahi

Gömülü penis...

estetik cerrahi Gömülü penis belalı bir konudur.. Öncelikle bunu yazayım..

estetik cerrahi Düzeltmesi zordur ve her zaman nüks ihtimali vardır. Bu ameliyatı basit bir yağ alma, penis uzatma olarak gören cerrah büyük hata yapar. Gömülü penis vakaları son derece agresif şekilde yaklaşılıp penisi dışarı almak için elinizden ne geliyorsa yapmanız gereken vakalardır. Tüm cephanenizi aynı anda kullanmalısınız yani..

estetik cerrahi Bu vakaların bir zorluğu da, çok değişik sebeplerden ortaya çıkan farklı gömülülük durumları olmasıdır. Penisin neden, hangi sebepten gömülü olduğunu doğru tespit ederseniz daha isabetli sonuç alırsınız. Durumun sebebi doğru tespit edilmezse iyi sonuç alınamaz, hedefi ıskalarsınız..

estetik cerrahi Penis çevresinde aşırı yağ birikimi, karın derisinin aşırı gevşek oluşu, sünnet derisinin yetersiz alınmış olması, sünnet derisinin fazla alınmış olması, penis cildinin aşırı gevşek oluşu, penisi tutan bağların aşırı gelişmiş oluşu (asıcı bağ, penisi tutan tek bağ değildir!) gibi binbir sebepten dolayı penis gömülü olabilir..

estetik cerrahi Gömülü penis vakalarının beklentisi yüksektir. Penis içeri gömük iken hasta penisinin 10-12 santim dışarıda durmasını, aşağıya doğru salınmasını bekler.. ki bu çoook zordur...

estetik cerrahi Hasta kilolu olabilir (ÇOK ÖNEMLİ NOT: bu arada gömülü penisin sadece obezlerde olmayacağını, son derece zayıf hastalarda da olabileceğini belirteyim..). Kilolu hastalarda penis çevresindeki fazla dokunun liposuction ile yada karın germe ile alınması gerekebilir.

estetik cerrahi Penis ameliyatla dışarı 3-4 santim çıkarılsa bile bu başarıdır, ama hastanın yüksek beklentileri varsa hasta sonuçtan tatmin olmayabilir.

estetik cerrahi En kötüden bir önceki en kötü şey, gömülü durumun nüksetmesidir. Ameliyat sonucu oluşacak ödem yüzünden penis yine gömülü hale gelebilir. Bu durumda ödemin çözülmesi için uzun süre beklemek gerekebilir (6 ay-1 sene).

estetik cerrahi Olabilecek en kötü şey ise ameliyata rağmen penisin dışarı alınamaması olabilir. Bu noktada şunu belirtmem gerek: Gömülü penisin tanımı şudur; "penisin boyu aslında normal sınırlardadır ama penis içeri gömük haldedir".. Yani penis gömülüdür ama içeride, dışarı çekilebilecek normal boyutta penis dokusu vardır. Ama bazı vakalarda penisin boyu hem kısadır, hem de gömülüdür; yani aslında dışarı çekilebilecek bir penis dokusu yoktur içeride. Bu vakalarda sonuç alınamaz (tüm genital estetik vakaları içerisinde en kötüsü: hem kısa hem de gömülü penis vakalarıdır). Penis, ameliyat tekniği ile dışarı alınsa bile kısa sürede yine gömülür. Bu vakalar gömülü penisler içinde en kötü vakalardır. Aslında tanım olarak (yukarıda yazdığım tanımı okuyunuz) gömülü penis değil, kısa penis vakalarıdır. Bir penis gömülü ise, buna "gömülü penis" diyebilmek için penis boyunun (içeride kalan kısmı dahil) normal sınırlar içinde olması gerekir. Penis hem gömülü, kısa ise, bu vaka aslında gömülü penis değil, kısa penis vakasıdır ve cerrahiden çok iyi sonuç alınamaz, sıklıkla kısalık ve gömülü olma durumu nükseder..

estetik cerrahi Hastanın durumu "kısa penis" mi, yoksa "gömülü penis" mi, anlamak kolay değildir. İyi bir fizik muayene yapmak şarttır. Durumu netleştirebilecek bir radyoloji yada kan testi yoktur. Aslında hastanın durumu ameliyatta asıcı bağ kesildiğinde penisin dışarı ne kadar kaydırılabildiği görülünce netleşir. Yani -benim kanaatime göre- gömülü penis vakalarına kesinlikle sonuç alınacak şeklinde söz vermek mümkün değildir. Ameliyattan sonuç alınabilir mi, yoksa hasta bir kısa penis vakası olduğundan sonuç alınamaz mı, bu, tamamen asıcı bağ kesilip penis dokusu serbestleştirilip dışarı kaydırıldığında kesin olarak belli olur.

estetik cerrahi Peki bu gömülü penis vakalarından sonuç alınamıyor mu? Hiç mi çaresi yok? Anlatayım.. Devam edelim..

estetik cerrahi Bir kere gömülü penis sorunu ile gelen hastaların şunları bilmesi lazım:

estetik cerrahi - 1: Gömülü penis vakası, penisde uzamanın, penisin dışarı çıkmasının sınırlı bir şekilde olacağını bilmeli. Öyle dışarıda sallanan, 10-12 santim bir penis hayali kurmamalı..

estetik cerrahi - 2: Gömülü penis çok inatçı bir sorundur. Ameliyattan bir süre sonra gömülülük hali nüksedebilir. Bunun çaresi, zamanı gelince (aradan aylar geçip ameliyat yerindeki dikişler yumuşayınca) bir revizyon ameliyatı yapmaktır. Hastanın sabırlı olması gerekir. Genellikle revizyon ameliyatlarında sadece hastane masrafları alınır. Hastanın bu olası ek masraflara da hazır olması gerekir.

estetik cerrahi - 3: Gömülü penis ameliyatının garantisi yoktur. Hastada penis kısalığı da varsa sonuç alınamaz. Bu durum da ancak ameliyat sırasında belli olur. Doktorun gerçekçi olup bunları hastaya baştan anlatması gerekir; bol bol garantili laflar üfürüp hastada boş beklenti yaratmamak lazımdır. Ben "gerçekçi" bir cerrah olduğumdan hastalara bu gibi olası sorunları en baştan anlatıyorum ve buraya da bu yüzden yazıyorum.
Gömülü penisin ameliyatı...

estetik cerrahi Ameliyatın başarısı tamamen gömülü penisin sebeplerinin doğru tespit edilmesine ve sebebe yönelik doğru işlemlerin yapılmasına bağlıdır.

estetik cerrahi Kısaca gömülü penisin sebeplerini sıralayıp neler yapılabileceğine bakalım:

estetik cerrahi Obezite: En bilinen (ve en sık görülen) gömülü penis sebebidir. Bu hastalarda penis uzatma, penisin dibinden yağ alma, gerekirse karın germe, pannikulektomi (penis çevresindeki yağ dokunun cerrahi olarak alınması), penis kökündeki asıcı bağ dışındaki yapışıklıkların açılması, penisin dışarı ilerletilmesi ve arkasına itici dikişlerin atılması gerekir.

estetik cerrahi Sünnette fazla cildin alınmış olması: En berbat sünnet hatalarından biridir. Sünnette penis cildinin çoğu çıkarılıp geride 1-2 santim cilt bırakılmış olabilir. Bu durumda penis, cildi çok yetersiz olduğundan içeri gömülü kalır. Ameliyatla penisi yeniden dışarı almak ve cilt eksiğinin de bacaktan alınan deri yaması ile tamamlanması gerekir.

estetik cerrahi Karın cildinin fazla gevşek olması ve aşağı kayarak penis üzerinde yığılma yaparak gömülü penise yolaçması: Bu hastalar genellikle çok zayıftır. Karında neredeyse hiç yağ yoktur, ama karın cildi aşağı kayarak penis üzerinde toplanır ve penisin deri içinde gömülü olduğu görülür.. Bu hastalarda ters karın germe (penisin üzerine yığılan cildin, karın germe gibi ama yukarıdan aşağı değil, aşağıdan yukarı gerilmesi) yapılabilir. Ayrıca sünnet derisi eksik alınmış gibidir. Ters karın germe yapıldıktan sonra sünnet derisi halen fazla görünüyorsa sünnet yapılabilir. Amaç, penisin cildin içine gömülme sebeplerini bertaraf etmektir.

estetik cerrahi Gömülü penis vakalarında tedavide sorunun kaynağını net bir şekilde belirleyip, bu soruna yönelik işlem yapmak dışında, bence, çok önemli bir şey daha var: agresiv cerrahi.. Yani yapılabilecek her şey mutlaka ve net bir şekilde uygulanmalı. Gömülü penis tedavisinde "şu, şu işlemleri yapmak yeterli olur" dememek lazım. "Şunu, şunu, şunu ve şunu yapacağız. Hatta kitaplarda yazan şu işlemleri yaptıktan sonra benim kendi geliştirdiğim şu işlemleri de yapacağız." demek gerekiyor. Bu ameliyatta kitaplarda yazan bir çok cerrahi manevra vardır. Bunlar dışında bizim de yıllar içinde geliştirdiğimiz, ameliyatlarda, ameliyat sırasında aklımıza gelip yaptığımız cerrahi manevralar vardır. Bunların tümü, agresiv bir şekilde uygulanmalıdır. Yani gömülü penisi tedavi etmek için tüm cephane ile full-force girişmek zorunludur.

estetik cerrahi Genelde yapılan işlemleri şöyle sıralayabilirim: asıcı bağın kesilip uzatma işleminin yapılması, penis çevresindeki yağın liposuction ile alınması yada pannikülektomi (penis dibindeki aşırı yağ birikiminin cerrahi çıkarılması), penisin gövde kısmının çevresindeki diğer yapışıklıkların açılması, penis dibindeki cildin penis dokusuna içeriden dikilmesi (erimeyen ipliklerle dikilmesi tavsiye edilir), penis dibinde cildin dip dokuya dikilmesi, sünnet cildi eksik alınmışsa sünnet yapılması, sünnet sırasında cilt fazla çıkarılmışsa eksik cildin bacaktan alınan deri yaması ile yerine konması...

estetik cerrahi Sonuçta gömülü penis, tedavi edilebilen inatçı ve zor bir sorundur.

estetik cerrahi Hastanın beklentilerini yüksek tutmaması gerekir, sabırlı olması gerekir, nüks ihtimaline hazır olması gerekir.. Tedavi sırasında aceleci olmaz, doktorunuza yardımcı olursanız genellikle tedaviden sonuç alınır.

Op. Dr. Oytun İdil    / Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı          Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
GSM: 0 533 569 0649 - 0 505 296 5569         Muayenehane tel: 0 212 296 3656 - 0 505 137 1393