• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
  • header6
header11 header22 header33 header44 header55 header66
estetik cerrahi

Testis sarkmalarının düzeltilmesi: Testis lifting

estetik cerrahi Aşırı derecede sarkmış, yürümeyi zorlaştıran bir sorun: testis sarkması. Bu sorun, basit bir ameliyatla düzeltilebiliyor. Bu ameliyat hakkında bilgilendirme videosu..

estetik cerrahi İleri yaşta erkeklerin yaşam konforunu en kötü etkileyen şeylerden biri testislerin sarkmasıdır. Sarkan testisler yürümeyi zorlaştırır, yürürken iki bacak arasında sıkışır, ağrı yapar.

estetik cerrahi Bu hastalarda yapılan işlem, zigzaglı bir kesi ile scrotum (yumurtalık) cildinden genişçe bir kısım çıkarmak, scrotum kas tabakasını yukarı doğru katlamak ve ciltteki kesiyi usulüne uygun dikmektir.

estetik cerrahi Testisleri içeren scrotum yukarı doğru kısalır, testisleri yukarı alır.

estetik cerrahi Ameliyattan sonra hasta çok rahatlar, yürüyüşü kolaylaşır, yürürken testisleri iki bacak arasında sıkışmaz.

estetik cerrahi Ameliyat kısa bir ameliyattır, genel anestezi ile yapılır.

estetik cerrahi Bu ameliyatla testislerin herhangi bir fonksiyonu (hormon üretme, sperm üretme) sekteye uğramaz. Kısırlığa yolaçmaz.

estetik cerrahi Bu ameliyatı olan hastalar için kitaplarda aynen şöyle yazıyor: "Hastalar kontrole geldiğinde sıradışı bir şekilde sık sık memnuniyetlerini bildirir, doktoruna defalarca teşekkür eder". Gerçekten çok ilginç bir olay. Aynısını klinikte yaşayınca ben de çok şaşırmıştım. Genelde bu hastalar kontrole geldiklerinde defalarca teşekkür edip, allah razı olsun falan diyor. Sanırım bunun sebebi, ameliyattan sonra günlük hayatlarının, yürüyüşlerinin kolaylaşması. Ameliyat, hakikaten hastanın yaşam konforunu artıran bir ameliyattır.

estetik cerrahi Bir de ilginç bir not paylaşayım. Ünlü film yıldızı Morgan Freeman hakkında kısa bir not. Bir filminde yaşlı bir adamı canlandıracak olan Morgan Freeman, oyuncu koçuna danışıyor, fikir alıyor. Çok yaşlı biri nasıl oturur, kalkar, konuşur, bu konularda kendisine fikir veriyorlar. Oyuncu koçu, Morgan Freeman a şöyle diyor: "İki bacağının arasında ipe bağlı kristal bardaklar varmış gibi yürü. Bardakları birbirine çarpmadan, kırmadan yürümeye çalışıyormuş gibi yap." Sanırım bu öneri, testislerin sarkmasının yarattığı sıkıntıyı çok güzel ifade ediyor. Testisler sarktığında iki bacak arasında sıkışıyor, yürümeyi zorlaştırıyor, bol bir kıyafet giymeyi imkansız hale getiriyor. Bu yüzden testislerin yukarı toplanması kişiyi son derece rahatlatan bir ameliyattır.

estetik cerrahi Genelde hastanın muayeneye geldiği günün ertesi sabahı ameliyatını yapıyoruz. Yaklaşık 1 saat süren ameliyatlardır. Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Hasta, narkozdan çıkınca, yaklaşık saat 16:00 da yemeğini yedikten sonra taburcu edilir. Yani, muayene ve ameliyat ile sadece 2 gününüzü alır. Hasta taburcu olduktan sonra 3 gün duş almamalı, pansumanını açmamalıdır. Dikişler, su geçirmeyecek kadar kaynadıktan sonra, yani üçüncü gün, hasta pansumanını açıp duş alabilir. Tekrar pansuman yapılmasına gerek yoktur. Dikişler yaklaşık 3 hafta içinde kendiliğinden eriyip düşer, alınmasına gerek yoktur.
Bu konudaki diğer yazılarım...

estetik cerrahi Testis sarkması: İleri yaşla gelen çok can sıkıcı bir durum: Tıklayınız...

Op. Dr. Oytun İdil    / Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı          Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
GSM: 0 533 569 0649 - 0 505 296 5569         Muayenehane tel: 0 212 296 3656 - 0 505 137 1393