• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
  • header6
header11 header22 header33 header44 header55 header66
estetik cerrahi

Testis protezi

estetik cerrahi Testis, doğuştan olmayabilir, kaza sonucu kaybedilmiş olabilir yada çocuk yaşta iken alınmış olabilir. Erkek çocuklarda bazen testisler (biri yada ikisi) doğuştan yerine inmemiş olabilir. Bu şekilde kasık kanalında kalan testisler genellikle çocuk yaşta alınır. Bunun sebebi, kasık kanalında kalan testislerin ileriki yaşlarda kansere yol açmasıdır. Bu yüzden aşağı, yerine inmemiş testisler vakit geçirilmeden çocuk yaşta ameliyatla alınır.

estetik cerrahi Tek testis alındıysa genellikle sağlam olan diğer testis hormon metabolizması için yeterli olur ve hastanın dışarıdan hormon almasına gerek kalmaz (sağlam testis, yeterli erkeklik hormonu salgılar). Eğer iki testis de alınmışsa hastanın hormon replasmanı (dışarıdan hormon alması) gerekebilir.

estetik cerrahi Testis protezi ile eksik testisin tamamlanması, sadece görsel, estetik bir ameliyattır. Yerleştirilen testis protezleri silikondur. Testis implantı koyacağımız zaman firmalardan iki şey isteriz: "Testis implantı sizer örnekleri" ve kullanacağımız muhtemel bir kaç boy "implant". Sizer örnekleri aslında tesbih gibi bir ipe dizili, boy boy testis implantları örnekleridir. Bu değişik boylardaki implant örnekleri ile hastanın sağlam olan testisini karşılaştırıp uygun boyu tespit ederiz. Daha sonra uygun hacimdeki kalıcı implantı şeçip ameliyatla yerleştiririz.

estetik cerrahi Üroloji uzmanları yada genel cerrahlar genellikle bu implantları kasıktan, yani yukarıdan yerleştirirler. Bu durumda kasıkda görünür yerde bir dikiş izi kalır. Halbuki bu hastalar eksik olan testisin yerine konması ve bunun farkedilmemesi için bize başvuruyorlar.

estetik cerrahi Bu hastalar genellikle düğünden bir süre önce gelir. Hastalara tavsiyem, düğünden en az 1 ay önce gelmeleridir. Böylece dikişler de iyileşerek düşecektir ve geride hiç "delil" kalmayacaktır. Hastalar, eksik olan testisin anlaşılmayacak şekilde yerine konmasını ve müstakbel gelin hanımın bunu farketmemesini isterler. Aslında bu istek, kadınların düğünden önce kızlık zarını diktirmesinden pek farklı değildir. Burada önemli olan, eksik testisin yerine konması ve görünür bir iz kalmamasıdır. İmplantları yukarıdaki çizimde X ile işaretli yerden yerleştirdiğimiz için görülür bir iz kalmaz.

estetik cerrahi Silikon testis implantı ile doğuştan olmayan yada alınmış eksik testisin tamamlanması ameliyatı hakkında bilgilendirme videosu..

Teknik detay estetik cerrahi Bu ameliyatı genel anestezi ile yapıyoruz. Dikiş izinin farkedilmemesi için implantı iki bacak arasına yakın bir yerden, testislerin en alt kısmından yerleştiriyoruz. Hasta çıplakken bile dikiş izi görülmez. Dikiş izini görmek için hastayı yatırıp, bacaklarını açmak ve apışarasına bakmak gerekir. Ameliyatta scrotumun (testislerin içinde bulunduğu yumurtalıklar) katları bir bir geçilip implant en içte, olması gereken boşluğu konur; scrotumun tüm katmanları bir bir dikilir. Ciltte 4-5 dikişlik ince bir kesi kalır.

estetik cerrahi Ameliyattan sonra testislerin üzerine yapılan pansumanı hasta 3 gün sonra kendisi açar, duşunu alır. Duştan sonra pansumanı tekrarlamaya gerek yoktur. Dikiş hattının duştan çıkınca ıslak bırakılmaması, iyice kurulanması gerekir.

estetik cerrahi Testisler iyi kanlanan organlar olduğundan genellikle ameliyat günü pansuman biraz kirlenir. Dikiş hattından biraz kan sızıntısı olur. Bu yüzden tavsiyem, ameliyattan sonraki 1-2 gün içinde hastanın kontrole gelmesi ve pansumanın yenilenmesidir. Kanama daha sonra devam etmez..

estetik cerrahi Ameliyatta atılan dikişler kendiliğinden eriyen ipliklerle atıldığından dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Dikişler yaklaşık 2-3 hafta içinde kendiliğinden düşer.

estetik cerrahi Son derece yüz güldürücü, izi belli olmayan bir ameliyattır. İleride herhangi bir şekilde revizyona ihtiyaç göstermez...
Op. Dr. Oytun İdil    / Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı          Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
GSM: 0 533 569 0649 - 0 505 296 5569         Muayenehane tel: 0 212 296 3656 - 0 505 137 1393