• header1
  • header2
  • header3
  • header4
  • header5
  • header6
header11 header22 header33 header44 header55 header66
estetik cerrahi

SORU & CEVAP

PENİS BÜYÜTME

estetik cerrahi Soru: Penis büyütme temel olarak nedir, nasıl yapılıyor?
Cevap: Temel olarak 2 işlem yapılıyor. Kalınlaştırma ve uzatma. Uzatma işlemi için araya bir doku, bir parça eklenmiyor. Penis zaten üçte biri leğen kemiğinin altına uzanan, üçte biri içeride olan bir organ. Uzatma için, içeride kalan bu kısım dışarı kaydırılıyor. Kaydırılabilen bu kısım da ancak leğen kemiğinin önünde kalan kısımdır. Bu yüzden uzama en çok (bizim ırkımız için) 3-4 santim olur. Kalınlaştırma için bir kaç yöntem olsa da en sağlıklı olan ve yeteri kadar kalınlaştırma sağlayan yöntem yağ enjeksiyonudur. Hastanın göbeğinden, bel yanlarından ve bacaklarından alınan kendi yağı kullanılır. Bu yağ, penisde ciltaltına enjekte edilir. Ameliyat sırasında penisin kendi dokusuna dokunulmaz. Bu yüzden en güvenli estetik ameliyattır. Hem kalınlaştırma hem de uzatma sırasında penisin dokusuna dokunulmaz. Tüm ameliyat, penisin çevresinde yapılmaktadır.

estetik cerrahi Soru: Bu ameliyat için kaç gün ayırmalıyım?
Cevap: Hasta saat 13:00 de kliniğe muayeneye gelir. Ertesi gün sabah ameliyatını olur. Ameliyat olduğu günün akşamı uçakla ülkesine dönebilir. Yani, başka bir ülkeden geliyorsanız, uçağınız istanbula sabah saatlerinde iniyorsa, bu iş sadece 2 gününüzü alır. İstanbula geldiğiniz gün muayene olur, ertesi gün ameliyat olup akaşama da ülkenize dönebilirsiniz..

estetik cerrahi Soru: İyileşme kaç gün alır?
Cevap: Ameliyattan sonra 3 hafta cinsel ilişkiye girmemelisiniz. İşiniz ağır değilse (yük taşımıyorsanız) ameliyatın ertesi günü işe gidebilirsiniz. Hasta, ameliyat akşamı ülkesine gönderilir. Ameliyattan sonra üç gün duş alamaz. Üçüncü gün duşta pansumanı ıslatarak çıkartır. Sabunlu su ile yıkanmanın bir zararı olmaz. Daha sonra pansumanın yenilenmesi gerekmez. Tüm ameliyat dikişleri, kendiliğinden eriyen ipliklerle atıldığından dikişler kendiliğinden eriyecektir. Üç hafta sonunda cinsel ilişkiye girilebilir. İlk ilişkilerde ağrı duyulabilir, fakat bu ağrılar bir kaç ilişki sonrasında biter. Spor salonunda egzersiz yapıyorsanız bu tarz çalışmalar 1 ay yasaktır.

estetik cerrahi Soru: Penis kalınlaştırma için değişik teknikler var. İmplantlar (penuma), dolgu enjeksiyonları, cilt yamaları ile kalınlaştırma gibi.. Bu teknikler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Cevap: Penis kalınlaştırmada ideal bir teknik yoktur. Yani hem güvenli olsun, hem hayat boyu kalıcı olsun, hem de yeteri kadar kalınlık sağlasın. Yok böyle bir şey. Var diyen de yalan söylüyordur. Penis kalınlaştırmada en iyi yöntem kişinin kendi yağı ile kalınlaştırmadır. Yani, yağ enjeksiyonu. En iyisi, madde madde açıklayayım..

estetik cerrahi Ciltaltına konan sentetik materyaller: Yıllar içinde çok fazla denenmiş bir tekniktir. Yumuşak silikon implantlar, penuma gibi materyaller, teflon implantlar hep denenmiştir. Tıp literatürü böyle implantların komplikasyonları ile doludur. Çok düşünmeye gerek yok. Bir düşünün bakalım, siz cinsel ilişkiye girerken ne oluyor? Penis, vajinaya girer ve sürekli hareket halindedir. Sürtünme had safhadadır. Cinsel birleşme, penis için oldukça travmatik bir olaydır. Bu sırada ciltaltındaki sentetik materyal eninde sonunda içeriden cildi tahriş eder ve cildi delip dışarı çıkar. Tıp literatürü, böyle komplikasyonlarla doludur. Penisde ciltaltında sentetik materyallerin buna yolaçacağını akıl etmek için doktor olmaya gerek yoktur. Her 10-15 senede bir böyle bir sentetik ürün piyasaya verilir ve sonra komplikasyonları görülünce piyasadan çekilir. Amerikayı yeniden yeniden keşfetmeye gerek yok. Bu ürünleri kullanmak son derce risklidir.

estetik cerrahi Hyaluronik asit gibi dolgularla "ameliyatsız" kalınlaştırma: Bu dolgular normalde çok pahalıdır. Örneğin biz bu aralar dudak dolgusunu (1 cc) 5000 TL ye yapıyoruz. Bu 1 cc. lik dudak dolgusu, molekülleri çapraz bağlı hyaluronik asittir. Etkisi 6-7 ay sürer. Bu sürenin sonunda eriyerek tamamen kaybolur. Şimdi konumuza dönelim: penis kalınlaştırma. Biz penis kalınlaştırma için hastanın kendi yağ dokusunu kullanıyoruz ve 60 cc. yağ enjekte ediyoruz. Maliyeti hesaplayalım: 60 X 5000 TL Ne ediyor? 300.000 TL!.. Hadi dolguyu büyük miktarda aldığın için indirimli satın aldın diyelim.. Altmış cc dolgunun maliyeti 200.000 TL diyelim.. Tamamen eriyecek bir dolguya bu para verilmez. Şu bir gerçek, hyaluronik asitli dolgular eninde sonunda tamamen erirler. Bence vereceğiniz paraya değmez. Diğer yandan böyle büyük maliyet çıkarmadan hyaluronik asit kullananlar var. Bu nasıl oluyor? Benim tahminim, bu dolgular, molekülleri çapraz bağlı olmayan hyaluronik asittir. Yani dolgu olarak kullanılan hyaluronik asitin hammaddesidir. Molekülleri çapraz bağlı olmadığından (işlenmemiş molekül olduğundan) çok çabuk eriyerek tamamen kaybolur. Peki bu hyaluronik asit hammaddesi nasıl temin ediliyor? Benim tahminim www.alibaba.com gibi sitelerden litrelik şişelerde temin ediliyor. Bu şekilde temin edilmiş hyaluronik asit tabii ki daha ucuza gelir ama çok çabuk eriyecektir. Bence bu ameliyat için hiç uygun değil..

estetik cerrahi Cilt dokusu kullanarak kalınlaştırma: Bu da eskiden beri bilinen bir teknik. Ama işe yaramaz. Sebebi, incecik deri parçasının kalınlaşma sağlamaması. Bu teknik maalesef "kalıcı penis kalınlaştırma" diye lanse ediliyor ama bir sorun var, bu teknik kalınlaşma sağlamıyor. İstediği kadar kalıcı olsun.. Kalınlık sağlamadıktan sonra...

estetik cerrahi Yağ dokusu ile kalınlaştırma: Kişinin kendi yağı ile penis kalınlaştırma olabilecek en iyi yöntemdir. Penisde ciltaltına enjekte edilince bir yabancı cisim gibi cildi tahriş etmez. Cildi delip dışarı çıkmaz. Yeteri kadar kalınlık sağlar. Yağ dokunun tek kötü yanı vardır, bazı hastada kısmen erir ve ileride bir kez daha yağ enjeksiyonu yapmak gerekir. İkinci yağ enjeksiyonu herkesde gerekmez. Bunun sebebi, yağın kalitesinin kişiden kişiye değişmesidir. Bunun sebebi de beslenmedir. Hayvansal kaynaklı beslenen kişilerde yağ doku uzun yıllar erimez. Bitkisel kaynaklı beslenen kişilerde ise enjekte edilen yağ dokusu zamanla kısmen erir ve ileride bir kez daha yağ enjeksiyonu yapmak gerekir. Yine de bu teknikler içinde en iyisi yağ enjeksiyonudur.

estetik cerrahi Soru: Penil protez ile penis büyütme yapılabilir mi?
Cevap: Penil protez ile penis büyümez. Zamanında bu çok kez denenmiştir. Tıp literatürü, penil protezle penis büyütme denenirken penisi delip dışarı çıkan implant vakalarıyla doludur. Normalde penisin boyuna uygun implant (mutluluk çubuğu) kullanılır. Bu implantlar, sertleşme sorununu gidermek için kullanılır. Penisin boyundan biraz daha büyük implant kullanıp penisi büyütmek çok denenmiştir. Hep başarısız olmuştur. Hiç denemeyin.

estetik cerrahi Soru: Penis büyütmenin penise herhangi bir zararı olur mu?
Cevap: Bu ameliyat doğru düzgün yapılırsa penise bir zarar vermesi mümkün değildir. Bu ameliyatta penis dokusuna hiç dokunulmaz. Ameliyat tamamen penisin çevresinde yapılmaktadır. Bu yüzden penise bir zarar gelmesi imkansızdır.

estetik cerrahi Soru: Penis büyütme ameliyatından önce bir süre cinsel perhiz yapmak gerekir mi? Ameliyattan önceki gece cinsel ilişkiye girmenin yada mastürbasyon yapmanın ameliyata kötü bir etkisi olur mu?
Cevap: Ameliyattan önce böyle bir yasak yoktur. Sadece ameliyattan sonra 3 hafta ilişki ve mastürbasyon yasaktır.

estetik cerrahi Soru: Ameliyatı mutlaka genel anestezi ile mi yapmak gerekiyor?
Cevap: Bu ameliyat genel anestezi ile yapılır. Yağ doku bacaklardan alınacaksa, her iki uyluk uyuşturulursa bölgesel anestezi ile de yapılabilir. Penis bölgesinin uyuşturulması için sadece penis dibine uyuşturucu iğne yapmak yeterlidir. Diğer uyuşturulması gereken alan da yağ alınacak alandır. Yağ dokusu bacaklardan alınır ve uyluk bölgeleri de uyuşturulursa, bu ameliyat sadece lokal anestezi ile yapılabilir. Biz özellikle yağı göbekten alacağımız vakalarda ameliyatı genel anestezi ile yapıyoruz. Göbek bölgesi lokal anestezi ile uyuşturmak için oldukça geniş bir alandır. Bu yüzden bu vakalarda genel anesteziyi tercih ediyoruz.

estetik cerrahi Soru: Bu ameliyat penisin ereksiyonunu etkiler mi?
Cevap: Ameliyat doğru düzgün yapılırsa ereksiyonu kesinlikle etkilemez. Ereksiyonu ancak şu şekilde etkileyebilir. Hastada daha önce de sertleşme sorunu vardır. Ameliyatta da çok fazla miktarda yağ enjekte edilmiştir. Penis çevresini büyük miktar yağ doku sarınca zaten sertleşme sorunu yaşayan penisde sertleşme iyice zorlaşır. Benim tecrübeme göre enjekte edilen yağın bu kritik hacmi 60 cc. dir. Altmış cc. den fazla yağ enjekte etmek sertleşmeyi zorlaştırabilir. Bu yüzden biz bir ameliyatta en fazla 60 cc. yağ kullanıyoruz. Bu hacmi aşmıyoruz.

estetik cerrahi Soru: Penisde büyüme her hastada aynı mı oluyor? Büyüme ne kadar olur?
Cevap: Her ameliyat için uygun hasta vardır, uygun olmayan hasta vardır. Bunları uzun uzun anlatmıyacağım. Penis büyütme ameliyatlarında uzama için şöyle bir kural var: penis ne kadar iriyse ameliyatta alınacak sonuç da o kadar iyi olacaktır. Benim tecrübeme göre ereksiyonda penis boyu 10 cm. nin altındaki hastalarda uzama sağlanamaz. Yani kısa penislerde sonuç alamazsınız. Bu ne demek? PENİS BÜYÜTME AMELİYATI SANILANIN AKSİNE KÜÇÜK PENİSLERİ BÜYÜTME AMELİYATI DEĞİLDİR. AKSİNE, BÜYÜK PENİSLERDE DAHA İYİ SONUÇ ALINIR! Mesela bir ara bana ameliyat olmaya gelen hastalardan birinde penis boyu zaten 20 cm civarında idi. Ameliyatın sonunda masadan uzaklaşıp manzaraya baktım. Aklıma ilk gelen düşünce şu oldu: "Adamın penisi yılana döndü!" Yani uzama anlamında penis boyu ne kadar fazla ise o kadar iyi sonuç alınır.

estetik cerrahi Soru: Asıcı bağın kesilmesinin bir zararı var mıdır? Penis büyütme ameliyatında asıcı bağın kesilmesi şart mıdır?
Cevap: Asıcı bağın kesilmesinin hiç bir zararı yok. Diğer yandan asla tam kesilmemesi gerektiğini hep söylüyorum. Penis dokusu mutlaka en dip kısımda leğen kemiğine tutulu kalmalıdır. Uzamayı sağlamak için mutlaka asıcı bağın %80 kesilmesi gerekir. Yalnız şunu da unutmayın, asıcı bağı kesmek penisi uzatmaz. Sadece leğen kemiğinden serbestler. Penisde uzamayı sağlamak için asıcı bağı kestikten sonra mutlaka penisi dışarı iten dikişler koymalısınız. İşte ameliyatın püf noktası budur. Bu dikişlerin nereye, hangi açıyla atılacağını öğrenmek benim en az 10 yılımı aldı. Ameliyatın püf noktası burasıdır.

estetik cerrahi Soru: Bu ameliyattan pişman olan hastalar var mı?
Cevap: Ben kendi hastalarımda rastlamadım. Aksine, aradan yıllar geçtikten sonra hiç bir sebep yokken bana teşekkür mesajları atan hastalarım var. Bu işin mesleki tatmini çok yüksektir. Böyle mesajlar, ameliyattan kazandığım paradan çok daha değerli..

estetik cerrahi Soru: Penis eğriliğim var. Penis büyütme ameliyatı da olmak istiyorum. İki ameliyat aynı seansda yapılabiliyor mu?
Cevap: Olmaz. Eğrilik varsa öncelikle eğrilik düzeltilmelidir. Aradan en az 6 ay geçtikten sonra penis büyütme yapılabilir. Bu sıralamanın sebebi şudur. Penis eğriliği düzeltilirken penisin cildi tamamen açılır, penisin ciltaltında bulunan sert kılıflarına eğriliği düzeltici dikişler atılır. Bu ameliyat tamamen iyileşmeden penis kalınlaştırma yapılamaz. Eğer aynı seansda penis büyütme de yapmaya kalkarsanız yağı vereceğiniz alan tamamen açıldığı için enjekte edilen yağ, aşağıya akar, yer değiştirir. Önce penis büyütme yapıp, altı ay sonra eğriliği düzeltmeye kalkarsanız bu sefer de eğrilik düzeltilirken, kalınlaştırma için ciltaltına verdiğiniz yağ dokuyu temizlemeniz gerekir. Kalınlaştırma bozulur. Bu yüzden önce eğrilik düzeltme yapılır, 6 ay sonra da penis büyütme yapılır.PENİS EĞRİLİĞİNİN DÜZELTİLMESİ

estetik cerrahi Soru: Penisde eğrilik neden olur?
Cevap: Bu sorunun bir çok sebebi vardır ama en sık görülen sebepler peyronie hastalığı ve doğustan penisi oluşturan dokularda birinin gelişiminin geri kalmasıdır. Böylece penis bir tarafa eğilir. Eğriliği düzeltmenin 2 yolu vardır. Ya gelişimi geri kalmış tarafa doku eklenir, ya da uzun kalan kısıma plikasyon yapılıp o taraf biraz kısaltılır. Bu yüzden eğrilik düzeltilirken penis boyu 0.5-1 cm kısalabilir. Ama bu gerçekte pek farkedilmez.

estetik cerrahi Soru: Bu ameliyattan sonra penisin bir santim kadar kısalabileceği söyleniyor, bu doğru mudur?
Cevap: Penisin uzun tarafı plike edilerek kısaltılırsa penis boyu 0.5-1 cm kısalabilir. Ama bu gerçekte pek farkedilmez.

estetik cerrahi Soru: Ameliyattan sonra cinsel ilişkiye ne zaman girebilirim?
Cevap: Bu ameliyattan sonra 1-1.5 ay ilişkiye girmemelisiniz.

estetik cerrahi Soru: Penis eğriliğini düzeltmenin ameliyatsız bir yolu var mı?
Cevap: Yok maalesef..PENOSCROTAL WEB

estetik cerrahi Soru: Hastada penoscrotal web var demek için ne olması gerekir?
Cevap: Penoscrotal web, penisin altında başlayan ve testislere uzanan bir deri yaprağıdır. Buna hindi gıdısı yada yarasa kanadı da diyorlar. Penisin ereksiyonda bir çubuk gibi düz olması gerekir. Bu sayede penis vajene rahatça girer. Ama penisin altında böyle perde gibi bir deri yaprağı varsa penisin vajene girmesi zorlaşır. PSW, çeşitli şekillerde olabilir. Vardır ama çok ufaktır, hiç soruna yol açmaz. Burada kritik mesele, PSW in ilişkiye girmeyi zorlaştırıp zorlaştırmamasıdır. Eğer ilişkiye girmeyi zorlaştırıyorsa buna PSW denir ve hasta mutlaka ameliyat olmalıdır. PSW i düzeltmenin ameliyattan başka bir yolu yoktur.

estetik cerrahi Soru: Penoscrotal web ne zaman ameliyat edilmelidir?
Cevap: Bunun belli bir zamanı yoktur. Hasta ne zaman isterse olur.

estetik cerrahi Soru: Penoscrotal web ameliyat edilmezse ne olur?
Cevap: Hasta ilişkiye girerken sıkıntı yaşamaya devam eder. PSW ilerleyici bir sorun değildir. Başka bir soruna da yol açmaz. Sadece ilişkiye girerken çekilen sıkıntılar aynen devam eder.

estetik cerrahi Soru: Ameliyattan sonra iyileşme kaç gün alır? Kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilebilir?
Cevap: Dikişlerin iyileşmesi 2-3 hafta alır. Kişi, 3 hafta kadar ilişkiye girmemelidir.SÜNNET VE SÜNNET HATALARI

estetik cerrahi Soru: En sık görülen sünnet hataları nelerdir?
Cevap: Dikişlerin kötü atılmasına bağlı sorunlar en sık gördüğümüz sorunlardır. Sünnet dikiş hattında pürüzler, düzensizlikler olur. Bazı yerlerde cilt köprü şeklinde iyileşmiş olabilir. Sanki piercing takılıp çıkarılmış gibi tünel şeklinde delikler olabilir. Sünnette yapılabilecek en büyük hatalar "sünnet sırasında penis başının kesilmesi" yada "penis cildinin fazla çıkarılması" olabilir. Penis başının kesilmesi olabilecek en kötü komplikasyondur. Yapılabilirse kopan penis başı mikrocerrahi ile yerine dikilir. Penis cildi fazla çıkarılmışsa bu, penisin gelişiminin geri kalmasına yolaçar. Gergin penis cildi, penis dokusunun içeride kalmasına yolaçar. Penis gelişebileceği kadar gelişmez. Bu hastalarda öncelikle fazla çıkarılan penis cildi deri yaması ile yerine konmalıdır. Aradan 1-2 sene geçtikten sonra penis büyütme ameliyatı yapılabilir.

estetik cerrahi Soru: Kötü bir sünnet, penisin gelişimini etkileyebilir mi?
Cevap: Sünnet sırasında penisin cildi fazla çıkarılırsa bu olabilir. Bu vakalarda genellikle penisin üzerinde sadece 2-3 cm kadar penis cildi kalmıştır. Gergin penis derisi yüzünden penisin gövdesi içeriye gömülü kalır. Penisin gelişimi bozulur, penis küçük kalır.

estetik cerrahi Soru: Sünnet derisinin tekrar oluşturulmasını yapıyor musunuz?
Cevap: Bunun bir ameliyatı var ama çok riskli ve fazla bir kazanç sağlamayan bir ameliyattır. Ben yapmıyorum.TESTİS PROTEZİ

estetik cerrahi Soru: Bu ameliyat daha sonra belli olur mu? Ameliyatın izi nerede kalıyor?
Cevap: Testis implantları bir kaç yerden konabilir. Kasıktan konursa kasıkta bir kaç santimlik bir dikiş izi olur. Bizim hastalarımız genelde bu ameliyatın hiç belli olmamasını istiyor. Hatta genelde evlenmeden geliyorlar. Evlenecekleri kadının bu ameliyatı öğrenmesini istemiyorlar. Bu hastalarda implantları testis torbasının alt-arka tarafından yerleştiriyoruz. Testis torbasının cildinin zaten kıvrımlı bir yapısı vardır. Burada dikiş izleri pek belli olmaz. Ameliyatı iyice apışarasından yapmışsanız dikiş izi zaten görülebilecek bir yerde kalmaz. Silikon testis implantlarının içi jel silikonla doludur. Kıvam olarak da testis dokusuna çok yakındır. Ellendiğinde de anlaması çok zordur. Bence anlamanın tek yolu testisi sıkmaktır. Hastanın canı yanmıyorsa silikon implant olabilir. Canı yanıyorsa gerçek testisdir.

estetik cerrahi Soru: Silikon meme protezlerini 10 yıl sonra değiştirmek gerekiyormuş. İleride bu protezleri de değiştirmek gerekir mi?
Cevap: Bu implantların değiştirilmesi gerekmez. Böyle bir makale hiç okumadım..

estetik cerrahi Soru: Testis protezleri ileriki yıllarda herhangi bir rahatsızlığa yol açarmı?
Cevap: Bu implantlara bağlı bir rahatsızlık, ilerleyen yıllarla ortaya çıkan bir hastalık hiç duymadım. Böyle bir makale de yoktur.

estetik cerrahi Soru: Bu ameliyatta ne gibi komplikasyonlar olabilir??
Cevap: Kanama olabilir. Bunun sebebi testis dokusunun kan dolaşımı fazladır. Genelde ameliyattan sonra pansuman ilk gün kirlenir. Dikiş hattından kan sızıntısı olur. Ameliyatın ertesi günü pansumanı değişmek gerekir. Genelde kanama devam etmez. Nadiren bu kanama hematoma yolaçar. Hematom dediğimiz olay, ameliyat bölgesinde kan birikmesidir. Bu olursa, yapılması gereken kanı boşaltmaktır. Ameliyat genital bölgede olduğundan enfeksiyon riski de vardır ama biz hiç böyle bir komplikasyonla karşılaşmadık.

estetik cerrahi Soru: Bu ameliyatı nikahımdan önce olmam gerekiyor. Evleneceğim kişinin durumdan haberi yok. Nikahtan ne kadar önce ameliyat olmalıyım?
Cevap: Düğünden en az 2 ay önce ameliyat olmanızı öneririm. En geç, düğünden 1 ay önce..GÖMÜLÜ PENİSİN DÜZELTİLMESİ

estetik cerrahi Soru: Gömülü penisi dışarı çıkarmak için yapılan işlemler başlıca nedir?
Cevap: Temel olarak yapılan ameliyat penis büyütme ameliyatıdır. Mutlaka penis büyütme ameliyatı yapılmalıdır. Bunun dışında penisin cildini yukarı asmak, sünnet yetersiz yapılmışsa sünnette eksik alınan cilt fazlasını almak, karın cildinde gevşeklik varsa ters karın germe yapmak, penis çevresindeki fazla yağ dokusunu almak gerekir. Bunlar dışında cerrahınızın kendine özgü dikiş teknikleri de olabilir. Sonuçta bu ameliyatta yapılan işler, penisi dışarı çıkmaya zorlamak, çevresindeki dokuyu da küçültmek ve yukarı, geriye doğru germektir.

estetik cerrahi Soru: Bu durumun nüksedebildiği söyleniyor. Bunun aslı var mı?
Cevap: Gömülü penisi dışarı almak zordur. Bu durum nüksedebilir. Hastalara bunun nüksedebilen inatçı bir sorun olduğunu en başta anlatmak gerekir.

estetik cerrahi Soru: Hastada gömülü penis var.. Ameliyat ettiniz, penis ameliyattan bir hafta sonra hemen geri kaçıyor. Sorun ne olabilir?
Cevap: Bu çok kötü bir durum. Bir kez başımıza geldi. Bunun sebebi hastanın penisinin hem kısa, hem de gömülü olmasıdır. Kitaplarda gömülü penisin tanımı şudur: penis boyu aslında normal sınırlar içindedir ama gömülüdür. Bu yüzden dışarıdan büyük görülmez. Hastada penisin gömülü olmasının sebebi penisin küçük olması ise ameliyat başarısız olacaktır. İşin kötüsü gömülü penis vakalarında penisin gerçek boyunun normal sınırlar içinde olup olmadığını anlamak çok zordur. Gömülü penis vakalarını ameliyat ederken her cerrahın bu ihtimali aklında bulundurması gerekir. Gömülü penis vakaları aynı zamanda kısa penisli olabilir. Bu durumda sonuç alamazsınız.TOTAL PENİS SHAFT ROTASYONU

estetik cerrahi Soru: Total penis shaft rotasyonu nedir?
Cevap: Doğuştan penisin yana yatık olacak şekilde yamuk gelişmesidir. Kitaplarda bu durumun çok nadir olduğu yazar. Bir çok cerrah, hayatı boyunca bu deformasyonu olan tek bir hasta görmezmiş. Ben bir vakayı ameliyat etme şansım olunca bu durumu web sitemde yazdım. Üç hasta daha başvurdu. Bu dört hastadan ikisini ameliyat etme şansım oldu. Bu 2 vaka, dünya ortalamasının çok üstündedir.

estetik cerrahi Soru: Bu ameliyatın en büyük özelliği nedir?
Cevap: Bu ameliyatta penisi kemiğe bağlayan asıcı bağ tamamen kesilir. Penis döndürülerek duruşu düzeltilir. Sonra asıcı bağ tekrar dikilir. Bu aşama ameliyatın en önemli aşamasıdır. Asıcı bağ dikilirken kullanılan ameliyat ipliğinin erimeyen ve örgülü yapıda bir dikiş ipliği olması öneriliyor. Bunun sebebi, örgülü ipliğin düğüm sıkılırken örgüler sebebiyle düğümün kitlenmesidir. Böylece atılan dikiş gevşemez. Bu ameliyatta atılan dikişlerin sıkı olması, gevşememesi önemlidir.

estetik cerrahi Soru: Görülme sıklığı nedir?
Cevap: Son derece nadir olduğu söyleniyor ama ben web siteme yazınca bana toplamda 4 vaka başvurmuştu. Bence toplumda daha sık görülen bir deformasyon ama insanlar bunun düzeltilebildiğini bilmiyor.

estetik cerrahi Soru: Ameliyatta yapılan düzeltme nedir? Penisin duruşunda düzelme nasıl sağlanıyor?
Cevap: Penis, doğuştan yanlış pozisyonda gelişiyor. Bu yüzden yana dönük şekilde gelişiyor. Bunu düzeltmek için asıcı bağın tam kesilip, penisin pozisyonunun düzeltilip sonra asıcı bağın tekrar dikilmesi gerekir.TESTİS SARKMALARININ DÜZELTİLMESİ

estetik cerrahi Soru: Bu ameliyatın yaşam kalitesini çok artırdığı, bu yüzden memnuniyet oranının çok yüksek olduğu söyleniyor. Gerçekten sarkık testislerin yukarı alınması yaşam kalitesini bu kadar etkiliyor mu?
Cevap: Bu ameliyat hastaların kontrole geldiklerinde doktorlarına bol bol teşekkür ettiği bir ameliyattır. Testis sarkması düzelince hastaların yürüyüşleri düzelir. Çok rahatlarlar. Bu teşekkür meselesi kitaplarda da yazar. Ben bu ameliyatlara başladıktan sonra hastaların defalarca teşekkür ettiklerini görünce çok şaşırmıştım. Memnuniyet oranı çok yüksektir.

estetik cerrahi Soru: Ameliyatın sonunda iz kalıyor mu?
Cevap: Testis torbası cildi zaten çok kıvrımlıdır. Dikiş izi hiç belli olmaz.

estetik cerrahi Soru: Ameliyatta testis torbası nasıl yukarı asılıyor? Ameliyatın mekanizması nedir?
Cevap: Ameliyatta 2 işlem yapılıyor. Testis torbası cildinden büyükçe bir parça çıkarılır. Bu yüzden bu ameliyata "testis torbası küçültme ameliyatı" da denir. İkinci olarak da testis torbasını saran kas tabakası katlanarak kendi üzerine dikilir. Testislerde lifting etkisini bu kas tabakasını katlama işlemi sağlar. Testisleri taşıyan asıl bu kas tabakasıdır.

estetik cerrahi Soru: Ameliyattan sonraki yıllarda testis torbası yeniden sarkabilir mi?
Cevap: Bugüne kadar sarkmanın tekrarladığı bir hasta görmedim.PENİS VE TESTİS AMELİYATLARINDAN SONRA CİNSEL HAYAT

estetik cerrahi Soru: Penis ve testis ameliyatlarından ne kadar zaman sonra cinsel ilişkiye girebilirim?
Cevap: Ameliyata göre cinsel ilişki yasağı 3-5 hafta arasında değişir.DİĞER SORU VE CEVAPLAR

estetik cerrahi Soru: Pilotum (askerim, jandarmayım vs).. Bu ameliyat e-nabızda görülecek mi? Bu ameliyat e-nabız sisteminde görülürse uçuş güzergahım (görev yerim) değiştirilebilir..
Cevap: Bu durumun farkındayız. Hastalarımızın bu konuda bilgi almak için bize danışmasını öneriyoruz (+90 533 5690649).

estetik cerrahi Soru: Bu ameliyatlardan sonra 3. gün duş alabiliyoruz ama 10-15 gün denize yada havuza girmemek gerekiyor. Bu fark neden?
Cevap: Sabunlu su ile duş almanın sakıncası yoktur. Hasta 3 gün pansumanı açmaz. Ameliyattan sonra 3. gün duşa girer, sabunlu su ile ıslatarak pansumanı açar. Duşunu alır. Sabunlu su, zaten dezenfektandır. Daha yeni iyileşmeye başlamış dikiş hattının sabunlu su ile temas etmesi bir zarar vermez. Deniz suyu yada havuz suyu ise temiz değildir, mikroplu kabul edilir. Bu yüzden 10-15 gün denize havuza girmek yasaktır.AMELİYAT ÜCRETLERİ VE ÖDEMELER HAKKINDA...

estetik cerrahi Soru: Ameliyat ücretleri neleri kapsıyor?
Cevap: Hastane masrafları, havaalanı-şehir arasındaki transferler, cerrahi ve kontrol ücretleri ameliyat ücretine dahildir. Konaklama yada uçak bileti gibi ödemeler hastaya aittir. Biz ayrıca otel rezervasyonu yapmıyoruz, uçak bileti almıyoruz. Bunları hastanın kendisi, internetten yapmalıdır.

estetik cerrahi Soru: Ameliyat ücretlerini nasıl kabul ediyorsunuz?
Cevap: Yurtdışındaki hastalara tavsiyemiz ödemeyi hesaba göndermeleridir. Yerli hastalar ödemeyi ameliyat sabahı hastanede yapabilir.

estetik cerrahi Soru: Herhangi bir komplikasyon yaşanırsa ve bunun için ameliyat olmak gerekirse bunun için ayrıca ödeme yapmamız gerekir mi?
Cevap: Böyle bir durum oluşursa sadece revizyon ameliyatının hastane masrafını ayrıca ödemeniz gerekir.
Op. Dr. Oytun İdil    (Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)
Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
E-mail: oytunmd@gmail.com
GSM: +90 533 569 0649    +90 505 296 5569    +90 553 985 8087
Muayenehane tel: +90 212 296 3656    +90 505 137 1393
Whatsapp: +90 533 569 0649    +90 553 985 8087